Напоследък по всякакви поводи се говори за това “Kога? Дали? И защо ще приемаме еврото?”. Тук трябва да отворим темата и за кредити в евро.
Ситуацията в момента
Да, може би не е дали, а кога. Последните изказвания, които чух бяха за хоризонт 2022 година, което е доста оптимистично по мое мнение, но така или иначе въпросът, който ни задават е какво се случва с моя левов кредит? Към момента няма премия в полза на едната или другата валута и почти всички кредити са в лева. Защото първо правило, с което сме съгласни е, че задълженията трябва да са във валутата на приходите. Ако доходите са ви в лева, то кредитът задължително трябва да е в лева. Така е най-разумно, защото иначе влизате в ситуацията да носите излишен валутен риск.
Кредити в евро
Притесненията по отношение на това какво ще се случи при приемането на еврото са доста популистки. Въпрос на техника – тъй като сме в режим на Валутен борд, левът е обвързан с германската марка (забележете германската марка, а не директно с еврото). Респективно оттам през фиксирания курс към еврото. Това, което най-вероятно (с огромна вероятност) е елементарно счетоводно преизчисляване по въпросния фиксинг. Просто единият запис изчезва и се появява друг. Като елементарно преизчисляване по въпросния фиксинг. Не касае отчитането и завеждането на дълга в този случай. Ефектът ще бъде върху цените най-вероятно. Няма никакво отношение към кредитите. Така че по отношение на вашите кредити според нас не трябва да имате притеснения.
Защо се приема еврото?
Това е малко по-дълга тема от горната. Няма да ни стигнат и 300 страници текст, ако тръгнем да разглеждаме проекта на еврото и какви са възможните отражения върху българската икономика. Нашето мнение е, че ние в момента сме фактически в еврото поради режима на Валутния борд. Абсолютно на всички е ясно, че ние сме при фиксиран курс, така че кой знае какъв ефект върху потенциалните чуждестранни инвеститори не би трябвало да има. Относно цените е по-големият дебат, защото това е темата, която интересува най-много потребителите, които са мнозинството в една икономика. Според нас и там едва ли би се стигнало до някакви сериозни сътресения. За кредитите вече говорихме по-горе, така че това е нашето обобщение по темата.
Напоследък по всякакви поводи се говори за това “Kога? Дали? И защо ще приемаме еврото?”. Ние решихме да се включим по темата в контекста на кредитите за домакинствата.
Последните изказвания, които чух бяха за хоризонт 2022 година, което е доста оптимистично по мое мнение. Това обаче е предмет на друг разговор. По въпроса за кредитите може твърдо да кажем следното към момента – няма премия в полза на едната или другата валута и почти всички кредити са в лева. Ако доходите са ви в лева, то кредитът задължително трябва да е в лева. Така е най-разумно, защото иначе влизате в ситуацията да носите излишен валутен риск.
Притесненията по отношение на това какво ще се случи при приемането на еврото са доста популистки. Въпрос на техника – тъй като сме в режим на Валутен борд, левът е обвързан с германската марка (забележете германската марка, а не директно с еврото). Респективно оттам през фиксирания курс към еврото.
Това, което най-вероятно (с огромна вероятност) е елементарно счетоводно преизчисляване по въпросния фиксинг. Просто единият запис изчезва и се появява друг. Не касае отчитането и завеждането на дълга в този случай. Ефектът най-вероятно ще бъде върху цените, но и това са спекулации. По отношение на кредитите нещата ще бъда предсказуеми.
Това е доста по-дълга тема. Нашето мнение е, че ние в момента сме фактически в еврото поради режима на Валутния борд. Абсолютно на всички е ясно, че ние сме при фиксиран курс, така че кой знае какъв ефект върху потенциалните чуждестранни инвеститори не би трябвало да има.
Относно цените нещата съвсем не са толкова ясни, а това е основната тема, която касае всички ни като потребители и особено хората с по-ниски доходи, които отделят голяма част от дохода си за стоки и нужди от първа необходимост. Големи сътресения едва ли биха последвали, но човек никога не може да е сигурен…