Темата за ремонт на жилището си остава актуална абсолютно винаги. Нуждите на живота все пак… В сегашната ситуация обаче нащата са по-трудни. Какво можем да споделим по този въпрос?
Когато е неизбежно!
За някои бизнеси и браншове в момента ситуацията е много сложна. Икономиката среща своите трудности и в близко бъдеще едва ли ще се решат проблемите. Принципно е не е далеч от ума, че ако не говорим за нещо спешно, а за смяна на тапети, защото старите не ни харесват, е най-добре да изчакаме.
Но в крайна сметка трябва да се съгласим с едно нещо – има ситуации, в които ремонтът е належащ и не подлежи на коментар. Разбира се, че има различни степени, но приемаме, че разглеждаме ситуация, в която няма място за отлагане. Трябва да се направи и колкото по-бързо се направи, толкова по-малък ще бъде.
В тази ситуация ремонтът е нужда. Не е пторебление, не е лукс или мечта.
Най-правилният начин да финансираме ремонт.
Първо трябва да отворим скоба, че това не е КСС-то, което финансираме, при довършителните работи при покупка на имот. Имотът е ваш, налага се да го подобряваме, доремонтираме или да довършим нещо, което сме отлагали дълго време и няма място за повече отлагане. Най-правилният начин да финансираме ремонт за хубаво или за лошо е потребителският кредит. Защо го отбелязваме?
Защото често чувам коментари, че „аз имам хубав лимит по кредитна карта“. Кредитната карта е много удобен инструмент, но тя е за безналични плащания. Знаете, че кредитната карта се “наказва” (разбирайте таксува сериозно) за теглене в брой и освен ако нямате онези доходи, които да ви позволяват наистина в гратисния период да отваряте и да затваряте лимита, това е възможно най-скъпият финансов инструмент на пазара. Обикновено нормалната цена е в рамките на 16-18% годишна лихва върху ползваните средства с всичките условности и ангажименти по нея.
Иначе казано забравяме за кредитната карта и се връщаме на стандартната сделка.
Реална алтернатива ли е ипотечният кредит за ремонт?
На първо четене най-добрият инструмент както казахме е потребителският кредит. След ипотечния той е с възможно най-дълъг срок (до 10 години) и в зависимост от профила ви, може да бъде между 10 и 100 хиляди лева.
Ако по някаква причина ремонтът е изключително голям и скъп, то тогава може би ще мислим, когато търсим решение на конкретния ви казус, за първа (или втора) поред ипотека и за потребителски с ипотека. Така ще можем да достигнем сумата, която ви трябва за ремонта, при условията и срока на ипотечния кредит и да отговорим на месечните разходи на вноската по нея.
Ако сте попаднали на тази статия, сме готови смело да да предположим, че през живота си ви се е налагало да правите поне един ремонт (най-вероятно доста повече). Респективно сте се сблъсквали с един сложен житейски казус: “Как най-изгодно да финансираме ремонт на жилище?”. Е, надяваме се тук да намерите отговора
За някои бизнеси и браншиве в момента е много трудно. Икономиката в близко бъдеще едва ли ще “цъфне и върже”. Логично е да, че в стресова ситуация мнозинството от хората ще тръгнат да правят ремонт само ако е крайно необходим.
Този тип спешен ремонт е нужда. Не е най-обикновено потребление, не е лукс или прищявка. Разбира се, този тип ремонт обикновено трябва да се направи бързо, което също ще имаме предвид в тази статия.
Коментираме и случай, в който имотът е ваш, налага се да го подобрите, доремонтирате или да довършите нещо, което няма място за повече отлагане. Най-правилният начин да финансираме ремонт за хубаво или за лошо е потребителският кредит. Защо го казваме?
Защото често чуваме коментари, че с по-голям лимит по кредитна карта може да си свършим нещата лесно и бързо. Кредитната карта е много удобен инструмент, но тя е за безналични плащания. Знаете, че кредитната карта се таксува сериозно за теглене в брой. Обикновено говорим за 16-18% годишна лихва върху ползваните средства с всичките условности и ангажименти по нея.
Иначе казано забравяме за кредитната карта и се връщаме на стандартната сделка. Подчертаваме стандартната сделка за потребителски кредит е за банков потребителски кредит. Бързи кредити дори няма да коментираме.
На първо четене най-добрият инструмент както казахме е потребителският кредит. След ипотечния той е с възможно най-дълъг срок (до 10 години) и в зависимост от профила ви, може да бъде между 10 и 100 хиляди лева. Дългият срок кореспондира на по-ниска вноска, респективно по-ниска тежест за месечния бюджет.
Ако по някаква причина ремонтът е изключително голям и скъп, то тогава може би ще мислим, когато търсим решение на конкретния ви казус, за първа (или втора) поред ипотека и за потребителски с ипотека, така че да достигнем сумата, която ви трябва за ремонта. Вариантите са различни, но винаги носят своя индивидуален характер. Съветът ни е да мислите преди да действате!