Специфики при неизпълнение на договора
Най-често страните уговарят в предварителния договор дата и час, в които да се явят пред определен нотариус за сключването на окончателния договор. По една или друга причина в много от случаите не се стига до сключване на окончателния договор. Най-често това се случва, тъй като или купувачът не е успял да събере остатъка от цената, но може и продавачът да извърши някакъв вид нарушение на договора. В подобни случаи е важно изправната страна да изиска от нотариуса изготвянето на констативен протокол. В този протокол трябва да бъде описано, че съответната страна се е явила и е имала готовност да изпълни своите задължения по сделката. Това означава, че примерно купувачът се е явил и е имал готовност да плати остатъка от цената или пък продавачът се е явил и е носил съответните документи, необходими за изготвянето на нотариалния акт.
Как да се защитим?
При хипотезата на разваляне на договора, изправната страна разполага с възможността да претендира връщане на заплатените суми. При положение някои от тях изрично са уговорени като задатък, то тогава може да се претендира връщането им в двоен размер.
Втората възможност дава право на изправната страна да предяви иск по чл. 19, ал. 3 от ЗЗД. С този иск изправната страна може да поиска от съда да обяви предварителния договор за окончателно сключен. В най-често срещаната хипотеза, ищец се явява купувачът, който е заплатил определен процент от продажната цена, но по една или друга причина продавачът не му е прехвърлил собствеността върху имота. При подобни съдебни процедури ищецът следва да докаже, че е бил изправна страна по договора. Най-често като доказателство служи съставения от нотариуса констативен протокол.