Когато гововрим за имотен регистър, незнанието и лошата информираност на много хора по темата са учудващи.
Бяхме провокирани от множеството въпроси да напишем по-подробна статия по темата. Въпроси като: “Какво е това животно? За какво ще ми трябва? Как мога да го използвам? Леснодостъпен ли е?“. Рано или късно, без значение дали купувате или продавате жилище, ще ви се наложи да имате вземане – даване с него. Затова и ще се опитаме да предложим лесно смилаема информация за същността на така наречения имотен регистър.
Ако трябва да започнем някак си, ще започнем с това, че имотният регистър е публичен. Той се води и съхранява от Агенцията по вписванията към министъра на правосъдието. Използва се основно, ако искате да разберете дали насрещната страна, с която договаряте покупката на имот, всъщност е истинският собственик на имота. Именно това можете да направите с една справка в имотния регистър. Освен, че може да правите справки, друга основна функция на имотния регистър е вписването, заличаването и обявяването на акт по недвижим имот. Имотният регистър ще ви е нужен и тогава, когато вписвате или заличавате ипотека.
Съществува огромно разнообразие от факти и обстоятелства, които подлежат на вписване в имотния регистър. Тях законът е изброил изчерпателно и те могат да се обособят в четири групи:
Вписването се извършва от съдията по вписванията от съответната служба по вписванията. Това се случва въз основа на подадено от вас заявление като заинтересовано лице. Вписването може да се случи и от ваш представител, но най-често от нотариуса или друг държавен орган (публичен или съдебен изпълнител). Актът се записва незабавно, в рамките на работния ден, в предназначения за това входящ регистър. Върху самия акт се нанася номерът, под който е записан в регистъра, датата, както и томът и страницата на партидната книга, в която е нанесено вписването. Важно е да се отбележи, че подлежат на вписване само актове, които са извършени по нотариален ред или са с нотариално заверен подпис.
Освен вписване в българския имотен регистър могат да се извършват и други действия, които имат правно значение. Заличаването предполага вече извършено вписване. Със заличаването се прекратява действието на вписването. На заличаване подлежат всички тежести, свързани с даден имот – ипотеки, възбрани и т.н.
По изключение с вписването възниква и самото право. Това се отнася за случаите, в които се вписва ипотека. Важно е да знаете, че редът на ипотеката се определя от вписването й. Тук важи едно много важно правило, че първият по време е първи по право. Това означава, че от имуществото на длъжника удовлетворяването ще стане по реда на вписване на ипотеките. Това вписване на ипотеката има действие за десет години, което означава, че преди изтичането на този срок трябва да се извърши подновяване, иначе си губите реда на ипотеката. Ако извършите подновяването след изтичането на десет години, то ипотеката ще придобие нов ред.
Накратко казано справката от нашия имотен регистър може да е под различна форма:
За вписване в имотния регистър и за справки и услуги се заплащат такси в размери, определени с тарифа, одобрена от Министерския съвет – тарифа за държавните такси, събирани от Агенция по вписванията.
– за устна справка по лице или имот ( персонална или имотна партида ) – 3 лв.
– за разпечатка към извършена устна справка – 2 лв. за първа страница и по 0,50 лв. – за всяка следваща.
– Партида (Номер на имотна партида)
– Физическо лице (ЕГН, име, презиме или фамилия)
– Юридическо лице
– Документ
– Имот
Регистрите на вписаните актове са публични и всеки може да отиде до Службата по вписванията към районния съд и да получи информация. Например, ако имате желание да закупите недвижим имот, следва да проверите главно три неща:
Принципно, ако закупувате имот с кредти, никой няма да ви пита. Ще трябва да имате предвид тази справка. Удостоверението за тежести даже ще се гледа 2 пъти. Веднъж при събирането на документите пред банката и втори път в самия ден на сделката.
За да сте сигурни в справката, трябва да направите проверка и по партидата на новия собственик и по партидата на имота. Важно е вписването да е по партидата на името на собственика, а не по партидата на имота. Например, когато решите да продавате апартамента си, трябва да отидете в Службата по вписванията, където ще се открие партида на ваше име и на името на купувача. Заедно с това ще се създаде и партида на целия имот, където се вписват всички негови собственици, тежести и прочие.
В най-сбит вид представихме какво представлява животното наречено имотен регистър. Дадохме повече информация за различните видове справки и такси. Сега искаме и да нахвърлим малко съвети за това как да се предпазите от злонамерени действия, защото предупреденият е въоръжен. Престъпниците винаги са една крачка напред, както гласи популярния фолклор. Има обаче някои съвсем прости действия, които един собственик може да предприеме, за да защити правата си. Ние съветваме да пазите личните си данни и документи. Документите трябва да се съхраняват на сигурно място и да не се предоставят с лека ръка лични данни и копия на личната карта.
Важно е да се отбележи, че не трябва да се предоставя оригиналът на нотариалния акт за имота или копие от него, без това да е необходимо. Не подписвайте какъвто и да е документ без внимателно да сте го прочели и ако е необходимо – потърсете съвет от компетентен по въпроса професионалист. Съветът ни е да не слагате подпис на бял лист, защото не всяка измама се извършва пред нотариус. Например един предварителен договор е валиден и без да е сключен пред нотариус или с нотариална заверка, но с него може да се поеме задължение за прехвърляне на имота.
Другият ни съвет е да се абонирате за услугата SMS оповестяване. Един от най-лесните начини да се подсигурите е именно абонамента за услугата “SMS оповестяване” на Агенцията по вписванията. Тя е безплатна за собствениците и може да се ползва както за лични, така и за фирмени имоти. Тя гарантира, че собственикът практически незабавно ще получи съобщение от Имотния регистър на мобилния си телефон всеки път, когато има промени по партидата на имота. Известявания се пращат за всяко вписване, отбелязване и заличаване в книгите за вписване. Известявание се пращат и за отказите и постановените по тях определения на окръжния съд, за издаването на заверен препис и за всяка корекция на запис в информационната система. В рамките на шегата може да кажем, че няма нужда да се притеснявате – нашият любим имотен регистър ни пази!