“Хоризонт 2020” е най-голямата рамкова програма на ЕС с бюджет от почти 80 млрд. евро. Тя е отворена за проекти от всички страни на ЕС, както и от асоциираните към тази програма страни Исландия, Норвегия, Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Сърбия, Турция, Израел и Молдова. Важна отличителна и сама по себе си силно иновативна страна на програмата е стремежът й да осигури симбиоза и взаимно допълване на трите й приоритетни стълба – върхови научни постижения, водещи позиции в промишлеността и обществени предизвикателства.
Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие
Финансовият инструмент за споделяне на риска подобрява достъпа до дългово финансиране за частни и обществени фирми, работещи по научно-изследователски и иновационни проекти. Насочен основно към иновативните средни и големи фирми. Включва също и инструмент за споделяне на риска за увеличаване на предоставянето на дебитно финансиране на МСП и на малки средни фирми (компании с по-малко от 500 служители), които имат иновационен потенциал или са фокусирани върху научно-изследователската дейност и иновациите. Европейската инвестиционна банка е институцията на Европейския съюз за дългосрочно финансиране.
Тя подобрява достъпа до финансиране на МСП като част от нейната подкрепа за растеж и откриване на работни места в Европа. Европейският инвестиционен фонд е част от групата на Европейската инвестиционна банка и неговата основна мисия е да подкрепя микро, малкия и среден бизнес. Европейският инвестиционен фонд управлява широка гама от финансови инструменти на ЕС, които се предоставят чрез финансови посредници като банки, фондове за дялово участие и други финансови институции.
Финансиране по европейски програми за млади хора
Съществуват два основни вида финансиране:
- Образование и обучение – възможности за обучение чрез Еразъм+, помощ за ученици, завършващи средното си образование, и за професионално обучение в друга страна
- Младеж – съфинансиране на проекти, насърчаващи гражданско участие, доброволчество и по-широк мултикултурен кръгозор.
Финансиране по европейски програми за научни изследователи
Между 2014 г. и 2020 г. е планирано ЕС предостави почти 80 милиарда евро за финансиране на научни изследвания, основно чрез своята водеща изследователска програма Хоризонт 2020. Финансирането обикновено е под формата на безвъзмездни средства за частично финансиране на широк кръг изследователски проекти.
Финансиране по европейски програми за земеделски производители и предприятия в селските райони
Повечето земеделски стопани в ЕС отговарят на условията за преки плащания за подпомагане на доходите. Около една трета от тях се предоставят за екологични земеделски практики (запазване на постоянни тревни площи, разнообразяване на културите и др.).
Земеделските производители също получават средства въз основа на площта земя, която притежават — отново за използване на екологосъобразни селскостопански методи, чрез които се съхранява биологичното разнообразие, качеството на почвите и водите и се поддържат ниски емисии.
Финансирането от ЕС освен това помага на земеделските производители да се обучават в нови техники и да модернизират или преструктурират своите стопанства. В по-широк план чрез него се подобрява животът в селските райони, като се създават работни места и се предоставят основни услуги. Тук можете да прочетете повече за програмите за развитие на селските райони — по страни.
Очаквайте част втора 😏