Преди да отидем към същинската част, в която е описан променливият компонент на банката, ще започнем с кратки бележки за някои термини.
Лихвен процент, който се променя във времето. Може да се променя на 1, 3, 6, 12 месеца според условията на дадената банка.
Защото трябва да знаете, че лихвеният процент, с който изтегляте кредита, най-вероятно няма да остане същият за периода, в който връщате кредита. Това е нормално и нямате поводи за притеснения.
Ако банката ви е дала оферта за 3% променлив лихвен процент, то тези 3% са сбор от две части – фиксирана надбавка и променлив компонент. Променливият компонент е това, което се изменя във времето, а фиксираната надбавка стои една и съща.
Всяка банка определя условията за изменение на променливия компонент. Някои банки просто взимат стойността на някой осреднен индекс (ЮРИБОР например), а други формулират процента въз основа на цените на депозитите в българската банкова система. Важно е да знаете какви са условията за промяна на вашата лихва и да можете да ги проследите по възможно най-лесния начин.
В тази статия ще видите повече информация за методиката, по която се формира лихвения процент по ипотечни кредити на ПИБ (Първа Инвестиционна Банка).
Лихвен процент, базиран на спестяванията (СЛП)
Данните за изчислението на референтния лихвен процент се вземат от секцията „Лихвени проценти и обеми по салда по овърнайт-депозити, срочни депозити и депозити, договорени за ползване след предизвестие, на сектори Нефинансови предприятия и Домакинства”, която се намира на сайта на БНБ в раздел Статистика/Парична и лихвена статистика/Лихвена статистика/Лихвена статистика. Данните се публикуват в края на всеки месец на интернет страницата на БНБ на следния интернет адрес: http://bnb.bg/Statistics/StMonetaryInterestRate/StInterestRate/StIRInterestRate/index.htm
СЛП на ПИБ представлява среднопретегления процент по срочни депозити за банковата система. Конкретната формула е следната: