Преди да отидем към същинската част, в която е описан променливият компонент на банката, ще започнем с кратки бележки за някои термини.
Лихвен процент, който се променя във времето. Може да се променя на 1, 3, 6, 12 месеца според условията на дадената банка.
Защото трябва да знаете, че лихвеният процент, с който изтегляте кредита, най-вероятно няма да остане същият за периода, в който връщате кредита. Това е нормално и нямате поводи за притеснения.
Ако банката ви е дала оферта за 3% променлив лихвен процент, то тези 3% са сбор от две части – фиксирана надбавка и променлив компонент. Променливият компонент е това, което се изменя във времето, а фиксираната надбавка стои една и съща.
Всяка банка определя условията за изменение на променливия компонент. Някои банки просто взимат стойността на някой осреднен индекс (ЮРИБОР например), а други формулират процента въз основа на цените на депозитите в българската банкова система. Важно е да знаете какви са условията за промяна на вашата лихва и да можете да ги проследите по възможно най-лесния начин.
В статията ще разберете повече за методитката за образуване на лихвен процент по ипотечните кредити на Общинска Банка. Когато говорим за ипотечните кредити, трябва да уточним, че става дума за кредитиране на физически лица, разбира се.
Базов лихвен процент
Лихвеният процент се формира от основен лихвен процент (ОЛП), обявен от Българска народна банка, в сила за месец януари, съответно за месец юли на текущата година плюс фиксирана надбавка.
През периода от 1 януари до 30 юни включително, на текущата година, се прилага ОЛП, който е в сила от 1 януари на същата година, а през периода от 1 юли до 31 декември включително, на текущата година, се прилага ОЛП, който е в сила от 1 юли на същата година.
Информация за стойностите на обявявания от БНБ основен лихвен процент:
http://www.bnb.bg/Statistics/StBIRAndIndices/StBIBaseInterestRate/index.htm
От горната таблица може да направите ясно заключение за движението на лихвените проценти в България през последните години.
Редът за настоящите клиенти на банката остава без никаква промяна. За повече информация по отношение на лихвообразуването може да посетите сайта на банката.
Към днешна дата само и единствено FinCity поддържа база данни с това как се променят лихвените проценти на българските банки.