Преди да отидем към същинската част, в която е описан променливият компонент на банката, ще започнем с кратки бележки за някои термини.
Лихвен процент, който се променя във времето. Може да се променя на 1, 3, 6, 12 месеца според условията на дадената банка.
Защото трябва да знаете, че лихвеният процент, с който изтегляте кредита, най-вероятно няма да остане същият за периода, в който връщате кредита. Това е нормално и нямате поводи за притеснения.
Ако банката ви е дала оферта за 3% променлив лихвен процент, то тези 3% са сбор от две части – фиксирана надбавка и променлив компонент. Променливият компонент е това, което се изменя във времето, а фиксираната надбавка стои една и съща.
Всяка банка определя условията за изменение на променливия компонент. Някои банки просто взимат стойността на някой осреднен индекс (ЮРИБОР например), а други формулират процента въз основа на цените на депозитите в българската банкова система. Важно е да знаете какви са условията за промяна на вашата лихва и да можете да ги проследите по възможно най-лесния начин.
Тук ще намерите повече информация относно методиката за дефиниране на лихвен процент по ипотечните кредити на БАКБ.
Референтен лихвен процент
Кредити в лева по договори за кредити, сключени на и след 07.2018г. Чл.7. (1) При определяне на променлив лихвен процент по договори за кредити на физически лица в лева, които се сключват на и след 01.07.2018г., Банката използва за референтен лихвен процент индекс, представляващ Основен лихвен процент, обявен от Българска народна банка, който се определя по методика приета от Управителния съвет на БНБ и се публикува на интернет страницата на БНБ.
(2) Размерът на Основния лихвен процент (ОЛП) в сила от първо число на всеки календарен месец, е равен на средната аритметична величина от стойностите на индекса „ЛЕОНИА Плюс“ (LEONIA: LEv OverNight Interest Average Plus), индекс на сключените сделки с депозити овърнайт в български левове на междубанковия пазар, за работните дни на предходния календарен месец (базисен период), през които има публикувани стойности на индекса „ЛЕОНИА Плюс“, а когато тази средна аритметична величина възлиза на стойност по-малка от нула, ОЛП се определя в размер, равен на нула.
(3) В случай, че на датата на теглене на данни, Банката не може да получи информация за ОЛП за лева, съгласно предвиденото в ал.2 по горе, то Банката определя размера на лихвения индекс на базата на последно публикувания ОЛП на страницата на БНБ
http://www.bnb.bg/Statistics/StBIRAndIndices/StBIBaseInterestRate/index.htm
Чл. 10. Референтният лихвен процент може да бъде единствено положителна стойност. В случай, че към датата на определяне на променливия лихвен процент, референтният лихвен процент е с отрицателна стойност, то Банката приема, че стойността на референтния лихвен процент е „0“ /нула/.
Чл.11. Банката определя стойността на референтния лихвен процент по кредити на физически лица в национална и чуждестранна валута 2 (два) пъти в годината съответно на 01 януари и на 01 юли на текущата година, както следва: